ОПОВІЩЕННЯ – це доведення сигналів і повідомлень органів управління цивільного захисту про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, аварій, катастроф, епідемій, пожеж тощо до центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій та населення
Захист населення, об’єктів економіки і національного надбання держави від негативних наслідків надзвичайних ситуацій є невід’ємною частиною державної політики національної безпеки і державного будівництва, однією з найважливіших функцій всіх органів влади.
Процес оповіщення включає доведення в стислий термін сигналів і повідомлень органів цивільного захисту про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій до виконавчої влади, підприємств, установ, організацій і населення.
Система оповіщення забезпечує доведення сигналів оповіщення і подальшого інформування про порядок дії в надзвичайних ситуаціях до:
– чергових служб місцевих органів виконавчої влади;
– чергових аварійно-рятувальних служб;
– сил цивільного захисту;
– населення, яке знаходиться в зоні можливого ураження.
Система оповіщення – сукупність організаційно-технічних заходів, пристосувань і технічних способів оповіщення, апаратури, засобів та каналів зв’язку, призначених для своєчасного доведення сигналів і повідомлень з питань цивільної оборони до центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій та населення.
Оповіщення населення громади здійснюється за допомогою електромеханічних сирен (ззовні), мережі радіомовлення всіх діапазонів частот, телебачення та мобільного зв’язку, вуличних гучномовців, автомобілів з гучномовцями, церковними дзвонами, посильними.
Текст оповіщення у випадку повітряної небезпеки:
“Увага! Говорить Департамент цивільного захисту населення Тернопільської військо-цивільної адміністрації.
Громадяни! Повітряна тривога!
Відключіть світло, газ, воду, нагрівальні прилади. Візьміть засоби індивідуального захисту, документи, запас продуктів і води, покиньте квартиру (дім), попередьте сусідів. При необхідності допоможіть хворим і людям похилого віку вийти на вулицю. Якнайшвидше дійдіть до захисної споруди або сховайтесь на місцевості. Зберігайте спокій і порядок. Будьте уважні до повідомлення департаменту цивільного захисту населення Тернопільської військо-цивільної адміністрації”.
Після закінчення повітряної небезпеки:
“Увага! Говорить Департамент цивільного захисту населення Тернопільської військо-цивільної адміністрації.
Громадяни! Відбій повітряної тривоги.
Усім повернутися на свої робочі місця або до місця проживання. Допоможіть у цьому хворим і людям похилого віку. Будьте готові до можливого повторного нападу противника. Завжди майте при собі засоби індивідуального захисту. Уважно стежте за повідомленням департаменту цивільного захисту населення Тернопільської військо-цивільної адміністрації